Zanim podpiszemy umowę o pracę z nowym pracodawcą, powinniśmy wiedzieć o kilku podstawowych faktach, jakie związane są z danym stosunkiem pracy. Prawo pracy określa ściśle, jakie obowiązki i prawa przysługują zarówno nam, jak i pracodawcy, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi wytycznymi lub zaopatrzyć się w podręczny kodeks prawny, zawierające ważne informacje o pracy i jej zasadach.
Jeśli zatrudniamy się w sklepie, musimy wiedzieć, że jego działanie podlega prawu handlowemu. A zatem nawet jeśli jako pracownicy nie mamy obowiązku znać prawa handlowego, to warto wiedzieć o nim choć trochę, aby nasza praca była jak najbardziej efektywna i zadowalająca dla pracodawcy.
Jeśli nie jesteśmy zatrudnieni na cały etat, a np. na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło, to nasze prawa uzależnione są od tzw. umowy cywilnoprawnej, która reguluje nasz czas pracy i obowiązki. Jeśli wykonujemy dla firmy dzieło, wówczas chroni nas prawo własności intelektualnej, więc firma powinna zadbać o to, by w umowie była informacja o przeniesieniu praw autorskich.
Jeśli takiej informacji nie ma, to prawnie własność do wykonanego dla firmy obrazu, pisma czy utworu należy do nas, ale nie znaczy to, że możemy nim dysponować wedle uznania. Prawo pracy i prawo cywilne są ze sobą ściśle powiązane, dlatego jeśli chcemy być w jak najlepszej sytuacji i nie dać się wykorzystywać pracodawcom, powinniśmy posiąść przynajmniej podstawą wiedzę na temat kodeksów, zasad i praw nam przysługujących.